Устройството беше замислено само като йонизационна камера за регистрация на йонизиращи частици, но се оказа, че успешно може с едно превключване да изпълнява ролята на свръх чувствителен електронен електроскоп.Схемата един път е публикувана, но има в последствие малки изменения, които са отразени в тази публикация.
От видеото горе долу става ясно от какво разстояние електроскопът реагира на електрически заряди. Толкова е чувствителен, че реагира на моето дишане от няколко метра. Стъклени, дървени, тухлени, железобетонни и др.прегради намаляват естествено дистанцията на реагиране на устройството. Разбира се всичко зависи от това колко сме „наелектризирани” със своите синтетични или полу-синтетични облекла. Околната температура и влажността също определено са от значение.
Приложил съм няколко снимки. Видеото излезе малко тъмничко за съжаление, но с този телефон, с който съм направил записа – толкова.
Старите телевизори и монитори с кинескопи си бяха един източник на много силно електростатично поле. Е,при новите такива това вече не е така, защото се ползват други принципи на работа.
В модифицираната схема има добавен високоомен пиезоизлъчвател. По звука от него можем да се ориентираме какъв тип е електростатичното поле. Сравнително постоянно, модулирано импулсно или пък с някакъв хармоничен или друг сигнал.
Любителите на физиката могат да си правят всякакви експерименти и опити.
Успех и 73!
14-04-2020г./гр.Варна инж.Емил Бучков-LZ2EMO