Високочувствителен индуктивен тестер за PWM /ШИМ/-схеми и всякакви други такива , излъчващи променливи магнитни полета “Inductest-20”.

 

Настоящето устройство се явява регистратор на слаби променливи магнитни полета. Ако датчикът/сензорът/ се демонтира и на негово място се сложи къса пръчковидна антена то устройството ще реагира на електрическата съставна на електромагнитните полета.
Тъй като в интернет има голям набор от подобни схеми, а и аз лично съм публикувал такива, то сега ще наблегна на магнитния тестер. Устройството е полезно при изследване работоспособността на захранващи схеми с широчинно-импулсна модулация /Pulse Width Modulation/. Достатъчно е да обходим филтриращите феритни дросели и други трансформатори за да разберем къде имаме прекъсване или неработеща верига.Обхождането става бързо от дистанция и не е нужно да се ползват мултимери или осцилографи. Захранващите адаптери за лап-топи или телевизори могат да се тестват през пластмасовите им кутии. По-сериозните захранвания оформени в алуминиеви кутии също могат да се тестват без разглобка, тъй като кутията е електрически екран, но не и магнитен! Колкото по-натоварено е едно захранващо устройство толкова по ярко светят светодиодите ,а пиезоизлъчвателят се чува по-силно. Има случаи, когато светодиодите не светят, но се получава отчетлив звуков сигнал.
Преди работа трябва потенциометъра за чувствителност да го завъртим надясно до упор. Мигат последователно с период на повторение примерно 1,5 секунди редувайки се двата светодиода. Завъртаме наляво, докато мигането спре. Това е граничната максимална чувствителност на тестера преди да премине в автогенерация. По този начин се проверява работоспособността на прибора, а и на батерията 9V. Входният двутранзисторен/Дарлингтон/ усилвател има коефициент на усилване по ток
180х180=32400 пъти .За да установим общото усилване взимаме от каталога на TL-082
коефициентът на усилване по напрежение без обратна връзка -94dB. Да, това е пределен параметър, който на практика няма да достигнем. За да бъдат параметрите съпоставими трябва коефициентът на усилване на предусилвателя по ток да го преизчислим като коефициент на усилване по напрежение. Получава се усилване 337,5 пъти по напрежение или това е около 50,6dB. И така в крайна сметка общото усилване на предусилвателя и операционния усилвател се явява сумата от 51+94=145dB. Само теоретично! Понеже имаме въведена ООВ по напрежение да кажем, че можем да бъдем доволни и на Ku=100dB.
Тестерът успешно реагира на полето на електронно-механичен будилник, работещ с батерия 1,5V при обхождане на корпуса му. Точно на 1 секунда в синхрон на придвижването на секундната стрелка и светодиодите се редуват в своето светене.
Джобен ултравиолетов тестер за фалшиви банкноти работещ също с батерия 1,5V пали светодиодите отвсякъде. Ако доближим устройството до GSM се чуват какви ли не звуци. Ако слушаме на него музика то доближавайки сензора в областта на високоговорителя чуваме същия сигнал в пиезо-излъчвателя. Автолюбителите могат да проверяват работоспособността на запалителната система на 4-тактовите ДВГ, доближавайки прибора до съответните високоволтови кабели подаващи високо напрежение на запалителните свещи.
Желателно е феритният дросел-сензор да е с по-висока индуктивност. Използвал съм
купешки, които се продават в магазините за радиоелементи и електроника със стойност 22mH. Кутийката също е купена от такъв магазин.
По принцип двата светодиода никога не светят по едно и също време,а се редуват. Обаче, ако честотата на сигнала е малко по-висока то окото възприема светенето и на двата като едновременно. При това единият диод може да свети по-слабо от другия.Последното е признак, че коефициентът на запълване Кр не е равен на 0,5 /еднакво по сила светене/,а е или по-голям или по-малък от 0,5. 2Двата полупериода не са симетрични.

Кр = {\displaystyle Kp={\frac {tw}{T}}} tw /Т , където tw е продължителността на импулса, а T е периода му. Кр може да има стойност от 0,01 до 0,99, или от 1% до 99%.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%B5%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B5%D0%BD%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D1%8A%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5_Kp

* * *

Успех и 73 ! гр.Варна / 10-2020г. инж. Емил Бучков- LZ2EMO